تبلیغات
*رود فرات*roodforat - شهادت امام علی علیه السلامشهادت مظلومانه امام اول شیعیان علی ع را برتمامی شیعیان و محبین آن حضرت تسلیت میگویم.

 

شهادت حضرت علی (ع)

حضرت علی (ع) فرزند ابوطالب شیخ بنی هاشم عموی پیغمبر اکرم (ص) بود که پیغمبر اکرم او را سرپرستی نموده و در خانه خود جای داده و بزرگ كرده بود و پس از بعثت نیز تا زنده بود ازآن حضرت حمایت كرد و شر كفار عرب و خاصه قریش را از وی دفع نمود .

 

حضرت علی (ع) بنا به نقل مشهور ده سال پیش از بعثت متولد شد و پس از شش سال بر اثر قحطی كه در مكه و حوالی آن روی داد بنا به در خواست پیغمبر اكرم ( ص)  از خانه پدر به خانه پسرعموی خود یعنی پیغمبر اكرم  منتقل کردید. و تحت سرپرستی و پرورش مستقیم آن حضرت درآمد پس از چند سال كه پیغمبر اكرم (ص) به موهبت نبوت نایل شد و برای نخستین بار در غار حرا وحی آسمانی به وی رسید. وقتی كه از غار رهسپار شهر و خانه خود شد وما جرا را فرمود حضرت علی (ع) به آن حضرت ایمان آورد.

 

و باز درمجلسی كه پیغمبر اكرم (ص) خویشاوندان نزدیك خود را جمع كرده و به دین خدا دعوت نمود فرمود نخستین كسی از شما كه دعوت مرا بپذیرد خلیفه و وصی و وزیر من خواهد بود.تنها كسیكه از جای خود بلند شد و ایمان آورد حضرت علی (ع) بود و پیغمبر اكرم ایمان او را پذیرفت و وعده های خود را درباره اش امضا نمود.

 

از این روی حضرت علی (ع) نخستین كسی است كه به اسلام ایمان آورد و نخستین كسی است كه هرگز غیر خدای یگانه را نپرستید.

حضرت علی (ع) پیوسته ملازم پیغمبر اكرم (ص) بود تا آن حضرت از مكه به مدینه هجرت نمود و در شب هجرت نیز كه كفار خانه آن حضرت را محاصره كرده بودند و تصمیم داشتند آخر شب به خانه ریخته و آن حضرت را در بستر خواب قطعه قطعه نمایند حضرت علی (ع) در بستر پیغمبر اكرم (ص) خوابید و آن حضرت از خانه بیرون آمده رهسپار مدینه گردید.

 

در مدینه نیز ملازم پیغمبر اكرم (ص) بود و آن حضرت در هیچ زمان حضرت علی (ع) را كنار نزد و یگانه دختر محبوبه خود فاطمه را به عقد آن حضرت درآورد. و در موقعی كه میان اصحاب خود عقد اخوت می بست حضرت علی (ع) را برادر خود قرار داد. حضرت علی (ع) درتمام  جنگهایی كه پیغمبر اكرم (ص) شركت داشتند حاضر شد جز جنگ تبوك كه آن حضرت اورا درمدینه به جای خود قرارداده بودودر هیچ جنگی پای به عقب نگذاشت.

 

و از هیچ حریفی روی نگردانید و در هیچ امری با پیغمبر اكرم (ص) مخالفت نكرد چنانكه آن حضرت فرمود هرگز علی از حق و حق از علی جدا نمی شوند.حضرت علی (ع) روز رحلت پیغمبر اكرم سی و سه سال داشت و با اینكه در همه فضایل دینی سرآمد و در میان اصحاب پیغمبر ممتاز بود به بها نه اینكه وی جوان است و مردم بواسطه خونهایی كه در جنگهابه همراه پیغمبر اكرم ص ریخته با وی دشمنند از خلافت  كنارش زدند و به این ترتیب دست حضرت علی (ع) از شئون عمومی بكلی قطع شد وی نیز به تربیت افراد پرداخت وبیست وپنج سال كه زمان خلافت سه خلیفه پس از رحلت پیغمبر اكرم (ص) بود بدین ترتیب گذرانید و پس از كشته شدن خلیفه سوم مردم با حضرت علی (ع) بیعت نموده و به خلافتش برگزیدند.

 

حضرت علی (ع) در خلافت خود كه چهار سال و نه ماه تقریبا طول كشید سیرت پیغمبر اكرم (ص) را داشت و به خلافت خود صورت نهضت و انقلاب داده به اصلاحات پرداخت و البته این اصلاحات بضرر برخی از سود جویان تمام می شد و از این روی عده ای از صحابه كه پیشاپیش آنها ام المومنین عایشــه و طلحــه و زیبــر ومعاویــه بودند خون خلیفه سوم را دستاویز قرار داده سر به مخالفت برداشتـه و بنای شورش وآشوبگری گذاشتند.

 

حضرت علی (ع) برای خوابانیدن فتنه , جنگی با ام المومنین عایشه و طلحه و زیبر در نزدیكی بصره كه به جنگ جمل معروف است و جنگی دیگر با معاویه در مرزعراق و شام كه به جنگ صفین معروف است و یكسال و نیم ادامه یافت و جنگی  با خوارج در نهروان كه به جنگ نهروان معروف است  كرده و به این ترتیب بیشتر مساعی آن حضرت در ایام خلافت خود صرف رفع اختلافات داخلی شد و پس از مدتی صبح روز نوزدهم ماه رمضان سال چهلم هجری در مسجد كوفه در سر نماز .بدست یكی از خوارج ضربتی خورده و در شب بیست و یكم ماه شهید شدند.

 

امیرالمومنین علی (ع )به شهادت تاریخ و اعتراف دوست و دشمن در كمالات انسانی نقیصه ای نداشته و در فضایل اسلامی نمونه كاملی ا ز تربیت پیغمبر اكرم (ص) بود .بحثهایی كه در اطراف شخصیت حضرت علی (ع) شده و كتابهایی كه در این باره شیعه و سنی و سایر مطلعین و كنجكاوان نوشته اند درباره هیچیك از شخصیت های تاریخ اتفاق نیفتاده است.

 

حضرت علی (ع) در علم و دانش داناترین یاران پیغمبر اكرم (ص) و سایرمسلمانان بود  و نخستین كسی است در اسلام كه در بیانات علمی خود در استدلال و برهان را باز كرد و در معارف الهیه بحث فلسفی نمود و در باطن قرآن سخن گفت و برای نگهداری لفظ قرآن دستور زبان عربی را وضع فرمود و تواناترین عرب بود در سخنرانی. حضرت علی (ع) كه در زمان پیغمبر اكرم (ص) و پس ازآن در همه جنگها شركت كرد.در شجاعت ضرب المثل بود هرگز ترس و اضطراب از خود نشان نداد و با اینكه بارها ضمن حوادثی مانند جنگها ی احد وحنین و خیبر و خندق یاران پیغمبر اكرم ص و لشكریان اسلام لرزیدند و یا پراكنده شده فرار نمودند وی هرگز پشت به دشمن نكرد و هرگز نشد كه كسی از مردان جنگی دشمن با وی درآویزد و جان به سلامت برد و در عین حال با كمال توانایی, ناتوانان را نمی شكست و فراریان را .دنبال نمی كرد و شبیخون نمی زد و آب بروی دشمن نمی بست.

 

حضرت علی (ع)در سال 40 هجری در ماه مبارك رمضان در شب نوزدهم ضربت خوردند و در شب بیست و یكم به شهادت رسیدند.

حضرت علی (ع) با همه وجود و خالصانه از حریم دین خدا حمایت كرد لحظه ای در آسایش نبود مخصوصا در ایام پر مخاطره حكومت عدل گسترش كه نظیر  آن وجود نداشته است.

 

پیامبر اكرم (ص) حضرت علی  و خودشان را از یك شجره می دانستند و می فرمودند : .من و علی پدر این امت هستیم من شهر علم هستم و علی درب آن.

 

 

حضرت علی,حضرت علی ع,شهادت حضرت علی

 

 

وصیت امیر مومنان علی (ع)

طبری در تاریخ و ابوالفر اصفهانی در مقاتل الطالبیین وصیت نامه امیر مومنان ع را ذكر كرده اند. این وصیت نامه چنین است .

 

بسم الله الرحمن الرحیم

این وصیت نامه علی بن ابیطالب است. گواهی می دهد كه معبودی جز خدای بی شریك نیست و محمد بنده و پیامبر اوست كه وی را با هدایت و آیین حق فرستاد كه بر همه دینها چیرگی دهد اگرچه مشركان آن را ناخوش دارند. نماز و عبادت و زندگی و مرگ من برای خدای بی شریك و پروردگار جهانیان است.

 

چنین مامور شده ام و من از مسلمانانم. شما دو تن حسن و حسین (ع) را به تقوای الهی سفارش می كنم. درجست و جوی دنیا نباشید اگر چه دنیا در جست و جوی شما باشد و بر چیزی از دنیا كه از دست شما می رود دریغ مخورید. جز حق مگویید و برای پاداش كار كنید برای آخرت كار كنید. دشمن ستمگر و یاور مظلوم و ستمدیده باشید.

 

شما دو تن و همه فرزندان و خانواده ام و هركس را كه این وصیت نامه من به دست او می رسد به تقوای الهی و رعایت نظم در كارها و اصلاح میان خودتان سفارش می كنم. زیرا از رسول خدا (ص) شنیدم كه می فرمود اصلاح میان مردم برتر از تمام نماز و روزه است و دشمنی مكنید كه باعث زوال دین است و نیرویی نیست مگر به استعانت خدا. به خویشاوندان خود بنگرید. پس با آنها رفت و آمد. كنید كه خداوند محاسبه را بر شما سبك می كند .خدا را در مورد یتیمان رعایت كنید. گرسنه شان نگه ندارید تا در محضر شما در  خواری نیفتند. زیرا از رسول خدا (ص) شنیدم كه می فرمود هركس یتیمی را سرپرستی كند تا بی نیاز شود.

 

خداوند بهشت را برای او واجب می گرداند. و اگر كسی مال یتیمی را بخورد جهنم را بر او واجب می كند. خدا را خدا را در مورد قرآن منظور دارید تا مبادا دیگران در عمل بدان از شما پیشی گیرند خدا رادر مورد همسایگانتان پیش نطر آورید كه سفارش شدگان پیامبرتان هستند.

 

خدا را خدا را خدا را درباره خانه پروردگارتان منظور دارید. پس تا زمانی كه باقی هستید نباید از وجود شما خالی باشد كه اگر متروك شود نتوانید همتایی برای آن قرار دهید و كوچك ترین چیز برای كسی كه از آن بازگردد   آمرزش تمام گناهانی است كه پیش از آن مرتكب شده بود. خدا را خدا را درباره نماز رعایت كنید كه آن بهترین كردارها و ستون دین شماست. خدا را خدا را درباره زكات پیش چشم آورید كه آن خشم .پروردگارتان را فرو می نشاند. خدا را خدا را درباره جهاد در راه خدا با مالها و جانهایتان منظور دارید .

 

جز این نیست كه دو تن در راه خدا جهاد می كنند, پیشوای هدایت كننده و كسی كه مطیع او و پیرو هدایت اوست. خدا را خدا را درباره ذریه پیامبرتان ص رعایت كنید و مبادا پیش روی شما به آنان ستم كنند. خدا را خدا را در مورد یاران پیامبرتان ص منظور دارید كسانی كه بدعتی از آنان سر نزده و بدعتگذاری را پناه نداده اند. زیرا رسول خدای به آنان سفارش كرده و بدعتگذاران آنان و پناه دهندگان به آنان را لعنت فرموده است. خدا را خدا را در مورد مستمندان و مسكینان پیش چشم .آورید. پس آنان را در زندگی خود سهیم كنید .

 

سپس فرمود نماز. نماز. در راه خدا از سرزنش سرزنشگران بیم مدارید خداوند شما را از شر كسانی كه بر ضد شمایند كفایت كند. با مردم به نیكویی سخن بگویید چنان كه خداوند شما را بدان فرموده است و امر به معروف و نهی از منكر را كنار مگذارید كه در این صورت خداوند بدان شما را بر شما حاكم كند. آن گاه دعا می كنید ولی به استجابت نمی رسد. بر شما باد دوستی و بخشندگی و از جدایی و دشمنی و پراكندگی بر حذر باشید. در كار نیك و پرهیزگاری .یار همدیگر باشید و بر گناه و ستم همدلی مكنید. پروای خدا پیشه كنید كه خدا سخت مجازات است.

 

خداوند دودمان شما را حفظ كند و پیغمبر را در میان شما بر جای دارد و شما را به خدا می سپارم كه  بهترین نگهدارنده است و سلام و رحمت و بركات الهی را بر شما می خوانم.

 

 

تصاویر خانه و محل شهادت حضرت علی(ع)

 

حضرت 

علی,حضرت علی ع,شهادت حضرت علی

 

حضرت علی,حضرت علی ع,شهادت حضرت 

علی

 

 

شهادت 

حضرت علی (ع)

 


طبقه بندی: اعتقادی و مذهبی،  رحلت و شهادت، 
برچسب ها: رودفرات، شهادت، امام اول، امام علی، علی بن ابی طالب، شهادت امام علی،  

تاریخ : سه شنبه 16 تیر 1394 | 07:03 ب.ظ | نویسنده : محمد چوپانی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • خانه سرود