تبلیغات
*رود فرات*roodforat - وفات زینب کبری سلام علیها برتمامی شیعیان تسلیت باد.

حضرت زینب(س) چگونه و در كجا چشم از جهان فرو بست؟


1. حضرت زینب(س) به مدینه آمد و پس از ورود به مدینه پیوسته عزادار و گریان بود....


1. حضرت زینب(س) به مدینه آمد و پس از ورود به مدینه پیوسته عزادار و گریان بود.... تا این كه پس از یك سال و نیم در همان مدینه از دنیا رفت و در همان جا دفن شد. اكنون از قبر آن بانوی محترمه، اثری در دست نیست. این قول را علامه سید محسن امین اختیار كرده و از اقوال دیگر معتبرتر می داند.
2. حضرت زینب(س) پس از ورود به مدینه، در مجالس و محافل سخن می گفت و مظالم و جنایات یزیدیان را بازگو می كرد. فرماندار مدینه ماجرا را به یزید نوشت و او دستور داد زینب را مخیر سازند تا هر شهری كه می خواهد (غیر از مكه و مدینه) برود. حضرت زینب به شام رفت و در آن جا اقامت كرد و پس از چندی در همان جا از دنیا رفت. البته برخی احتمال داده اند قبری كه در شام است، قبر زینب صغری (ام كلثوم) است، نه قبر زینب كبری.
3. زینب (س) به علت افشاگری علیه دستگاه بنی امیه، مجبور شد كه مدینه را ترك كند. از این رو مصر را انتخاب كرد و در آن جا رحل اقامت افكند و همان جا از دنیا رفت. سیده زینب در شهر قاهره هم اكنون زیارتگاه مجلل و با شكوهی است و...))، (ر.ك : زندگانی حضرت فاطمه(س) و دختر آن حضرت، سید هاشم رسولی محلاتی).
بنابراین نمى‏توان به صورت یقینى گفت كه قبر حضرت زینب(س) در شام است و اگر مسلّم باشد كه آنان در شام دفن شده‏اند در این صورت مى‏توان پرسید كه آیا آنان دوباره به شام برگشته‏اند؟ در این مورد برخى از مورّخان نوشته‏اند كه حضرت زینب كبرى(س) در اثر قحطى در مدینه و یا واقعه‏ى «حرّه» به همراه شوهرش عبداللّه‏ به شام آمد و در آن‏جا وفات یافت و واقعه «حرّه» این است كه در سال 62 هجرى قمرى مردم مدینه یزید را از حكومت خلع و حاكم اموى مدینه را عزل كردند. این خبر به یزید رسید. یزید، مسلم بن عقبه را با 12 هزار نفر به سوى مدینه فرستاد. نیروهاى مسلم بن عقبه در شرق مدینه در مكانى به نام حرّه مستقر شدند و از آن جا به شهر حمله و شهر را قتل و غارت كردند(تاریخ و اماكن سیاحتى و زیارتى سوریه، ص 63 و منتخب‏التواریخ، ص 66).
آن چه باید در این گونه موارد مورد توجه واقع شود این است كه دشمن همواره تلاش مى‏كرد تا اقلیت شیعه را كه پیرو امامان معصوم بودند، از بین ببرد و براى همین در كربلا همه را كشتند و در واقعه «حرّه» بسیارى از علویان را كشتند و به این كشتار در طول تاریخ ادامه دادند. با وجود این گونه دشمنان چطور مى‏توان در باب ولادت، وفات، محل دفن و تاریخ زندگى این شخصیّت‏ها سخن قاطعانه گفت؟!
نکته دیگری که توجه به آن خوب است این است که آنچه مهم است انجام زیارت و ارتباط معنوی با اولیای خدا است لذا ما در، هر سه مورد حضرت زینت سلام الله علیها را زیارت می کنیم و هیچ گونه مشکلی ندارد و در، هر صورت این بارگاهها مرکز عبادت و توسل به حضرات معصومین و زینب کبری است و دشمن شکن هم هست.طبقه بندی: رحلت و شهادت،  اعتقادی و مذهبی، 
برچسب ها: رودفرات، وفات زینب کبری(س)،  

تاریخ : یکشنبه 13 اردیبهشت 1394 | 12:00 ب.ظ | نویسنده : محمد چوپانی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • خانه سرود