تبلیغات
*رود فرات*roodforat - فرات

 1. فرات
 2. فرات نهر بسیار معروفی در مغرب کشور عراق است. سرچشمه فرات نزدیک رود ارس در سرزمین ارمنستان است، در نزدیکی خلیج فارس به رودخانه دجله می پیوندد و از آن پس «شط العرب» نامیده می شود. طول فرات حدود 2900 کیلومتر است. آب فرات در جهان اسلام از اهمّیّت خاصّی برخوردار است و روایات فراوانی در فضیلت و خواصّ آن به ما رسیده که به بعضی از آنها اشاره می‌شود: 
 1. 1- امام باقر «علیه السلام» از مردی از اهل کوفه سؤال کرد که:«آیا در فرات غسل می کنی؟»آن مرد گفت:«نه, امام فرمود:«پس از خیر محرومی. » 
  2- امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود:«فرات سرور آب‌های دنیا و آخرت است و آب دو ناودان از ناودان‌های بهشت در آن جاری است. » 
  3- امام سجاد علیه السلام فرمود:«هر شب فرشتهای از آسمان پایین می‌آید و سه مثقال مشک از مشک‌های بهشتی در فرات می‌ریزد. هیچ نهری در شرق و غرب عالم نیست که از فرات پر برکت‌تر باشد. » 
  4- امام صادق علیه السلام» فرمود:«اگر مردم می‌دانستند که فرات چه برکتی دارد، در کنارش خیمه می‌زدند. اگر گناهکاران آن را نمی‌آلودند، آب فرات شفابخش هر بیماری بود. من گمان نمی کنم کودکی را به آب فرات کام بردارند، مگر اینکه ما اهل بیت را دوست بدارد. اگر بین من و فرات فاصله زیادی نبود، از آن برای شفا آب برمی‌داشتم. » 
  در روایات زیادی وارد است که «کام نوزادان خود را با آب فرات بردارید. » 
  در روایات متعددی هم فرات جزو مهریه حضرت زهرا علیها سلام ذکر شده است. 
  شعر معروف « آب مهریه زهرا و تو لب تشنه دهی جان
  » یک واقعیت تاریخی است و عمق ظلم یزید و یزیدیان را بهتر می رساند که حضرت امام حسین علیه السلام و یاران و فرزندانش را از این آب منع کردند. 
  نام نهری در سرزمین کربلا،که حادثه عاشورا نزدیک آن اتفاق افتاد و امام حسین«ع»ویارانش لب تشنه در کنار آب،شهید شدند.فرات،نهر مقدس و با فضیلتی است که طبقروایات،دو ناودان از بهشت بر آن میریزد و نهری پر برکت است و کودکی که کامش را باآب فرات بردارند، دوستدار اهل بیت«ع»میشود. (18) در حدیث است که فرات،مهریهزهراست. (19) مستحب است برای زیارت امام حسین از آب فرات غسل زیارت کنند کهموجب آمرزش گناهان است. (20) نوشیدن از آب فرات نیز مطلوب است.امام صادق«ع»بهسلیمان بن هارون فرمود:«ما اظن احدا یحنک بماء الفرات الا احبنا اهل البیت». (21) و نیز فرمود:«من شرب من ماء الفرات و حنک به فانه یحبنا اهل البیت»، (22) هر کس از آبفرات بنوشد و کام را با آن بردارد،او دوستدار ما خاندان خواهد بود.در حدیث،از فراتبعنوان نهر مؤمن و نیز نهر بهشتی یاد شده است: «نهران مؤمنان و نهران کافران،فالمؤمنان: 
  الفرات و نیل مصر...» (23) «اربعة انهار من الجنة:الفرات...». (24) «فرات»یادآور عظیمترین حماسه خونین و ماندگارترین صحنه وفا و صبر است. 
  شیر مردان عاشورایی در کربلا،در محرم سال 61 هجری توسط نیروهای«ابن زیاد»درمحاصره قرار گرفتند و آب به روی اردوگاه امام حسین«ع»و اطفال و خیمهها بسته شد. 
  سپاه دشمن میخواست با قرار دادن حسین«ع»در مضیقه بی آبی،او را به تسلیم وا دارد،اما آن حضرت مرگ شرافتمندانه و تشنه کامانه را برگزید.عباس«ع»که برای آب آوردن ازفرات، برای کودکان تشنه رفته بود.در کنار همین نهر علقمه دستانش قطع شد و بهشهادت رسید. «آب فرات»همچون«خاک کربلا»،هر دو آموزگار شجاعت و الهام بخششهادتند.از این رو برداشتن کام نوزاد با آب فرات یا تربتحسینی،چشاندن طعمشجاعت و انتقال فرهنگ شهادت در دل و جان شیعه است. 
  اما موقعیت جغرافیایی فرات:«شطی است در مغرب کشور عراق و متشکل است ازدو شعبه«قره سو»و«مراد چای»که سرچشمه آنها نزدیک رودبح
  «ارس»در ارمنستان ترکیهاست. موقعی که دو شعبه قره سو و مراد چای به هم میرسند،فرات به دجله نزدیکمیشود،ولی مجددا دجله متوجه جنوب شرقی شده و فرات به سمت مغرب مایلمیشود و سپس در نزدیکی خلیج فارس به رود دجله میپیوندد و از آن پس مجموع ایندو رود به نام«شط العرب»خوانده میشود و به خلیج فارس میریزد.سرزمینی را که بیندو رود دجله و فرات واقع است«الجزیره»میگویند.طول رودخانه فرات تقریبا2900 کیلومتر است.جریان فرات در جلگه بین النهرین بسیار ملایم است و دارایبستری عریض میباشد.یگانه عامل حاصلخیزی خاک عراق و جلب جمعیت در جلگهخشک و گرم بین النهرین،دو رودفرات و دجله میباشد. بابل،پایتخت قدیم کشور بابلدر ساحل فرات بنا شده بود.» (25) 
طبقه بندی: اعتقادی و مذهبی، 
برچسب ها: رودفرات،  

تاریخ : جمعه 4 اردیبهشت 1394 | 11:13 ب.ظ | نویسنده : محمد چوپانی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


 • خانه سرود